Oplev den 'Gamle Købmandshandel' på sommertur i Gudum

dato

Tag med på en spændende sommertur til den 'Gamle Købmandshandel' i Gudum, hvor Ulla Nøhr byder på kaffe og hjemmebag. Torsdagscaféen arrangerer turen, som finder sted torsdag den 25. juni 2026 kl. 14:00.

Torsdag den 25. juni inviteres alle interesserede til en hyggelig sommertur til den 'Gamle Købmandshandel' på Krogsgårdvej 32 i Gudum ved Lemvig. Her vil kordegn Ulla Nøhr tage imod gæsterne og sørge for kaffe og hjemmebag i de historiske omgivelser.

Fælleskørsel og tilmelding

Der er arrangeret fælleskørsel i bus fra Sognehuset kl. 14:00, og alle, der ønsker at deltage, opfordres til at tilmelde sig hos Britta. Prisen for bustransporten er 30 kr., og betaling kan ske kontant eller via MobilePay til Kirke- og kulturmedarbejder Brita Bach Pedersen på nummeret 2917 1537.

Praktiske oplysninger

Arrangementet forventes at slutte omkring kl. 17:00. Det er en fantastisk mulighed for at opleve en del af lokalhistorien i selskab med andre interesserede.

Praktisk information
Dato: Torsdag den 25. juni 2026
Tid: Kl. 14:00
Sted: Krogsgårdvej 32, Gudum, 7620 Lemvig
Entré: 30 kr. (til bustransport)
Tilmelding: Gerne til Britta
Betaling: Kontant eller MobilePay til 2917 1537



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut
Mest læste artikler