Lemvig Kommune er blevet udvalgt til at deltage i programmet ”Alle Børns Dagtilbud”, som LEGO Fonden har dedikeret 100 millioner kroner til. Programmet skal styrke den pædagogiske kvalitet til glæde for de mindste børn i kommunen.
Indsatsen skal gøre legen til et omdrejningspunkt i det daglige pædagogiske arbejde. Dette sker gennem kompetenceudvikling i de enkelte dagtilbud, hvor medarbejdere og ledere får mulighed for at udvikle deres praksis sammen med pædagogiske konsulenter fra VIA. I samarbejde med personalegruppen skal konsulenterne understøtte arbejdet med, hvordan man bedst fremmer børns leg og udvikling.
En vigtig del af programmet er det øgede fokus på, at pædagogisk personale deltager aktivt i børnenes leg. Ifølge Center for Læring i Lemvig Kommune betragtes det som en væsentlig kulturændring, som kan komme både børn og medarbejdere til gode, da leg understøtter både sproglig og social udvikling hos børn i 0-6-årsalderen.
Hos Klinkby Dagtilbud forventes programmet at skabe et fælles sprog om leg og give pædagogiske medarbejdere større tryghed i anvendelsen af leg som redskab i det daglige arbejde. Programmet lægger vægt på barnets perspektiv og har til formål at forankre legen fundamentalt i pædagogisk praksis.
Lemvig Kommunes Familie- og Kulturudvalg bakker op om det nye initiativ, og direktør Lars Borst Hansen vurderer, at programmet passer godt sammen med kommunens øvrige tiltag på området. Kommunen afventer nu besked om, hvor mange dagtilbud der får mulighed for at deltage.
Programmet strækker sig over fire år, hvor de indledende aktiviteter påbegyndes i december, mens børn og personale kan forvente at blive involveret fra sommeren 2026.