Jobcenter Lemvig rykker ud på FMC Rønland for at hjælpe fyrede medarbejdere videre

Foto: Lemvig Kommune.
dato

Jobcenter Lemvig rykker ud på FMC Rønland for at støtte medarbejderne efter fabrikkens lukning gennem rådgivning og tæt samarbejde med FMC, faglige organisationer og A-kasser.

Efter meddelelsen om lukning af FMC Rønland har Lemvig Kommune hurtigt iværksat en fremskudt Jobcenter-indsats for at hjælpe de berørte medarbejdere videre i ny beskæftigelse. Indsatsen foregår i tæt samarbejde med FMC, faglige organisationer samt relevante A-kasser og skal sikre, at medarbejderne får let adgang til råd og vejledning om deres muligheder.

Jobcenter Lemvig vil få en fysisk tilstedeværelse på FMC, således at de ansatte kan modtage individuel råd og vejledning direkte i forbindelse med deres arbejdsplads. FMC og de faglige organisationer har taget positivt imod kommunens tilbud, og indsatsen bliver nu en realitet.

Der arrangeres to stormøder for medarbejderne den 7. og 20. oktober i auditoriet, hvor Jobcenteret sammen med A-kasserne står klar til at give information og vejledning. Fra uge 43 vil Jobcenter Lemvig være til stede på FMC tre dage om ugen for at sikre, at medarbejdere på alle skiftehold har mulighed for at møde jobkonsulenterne. Muligheden for at udvide kapaciteten vil blive vurderet, hvis behovet øges.

Første fokus er på personlig rådgivning, hvor indsatsen tilrettelægges ud fra den enkelte medarbejders situation. Denne indsats kan sidenhen suppleres med yderligere aktiviteter i dialog med FMC.

Lemvig Kommune har de seneste uger arbejdet tæt sammen med STAR for at drage nytte af erfaringer fra tidligere varslingssager og lægger stor vægt på et fleksibelt og tæt samarbejde omkring situationen på FMC Site Rønland.

Jobcenter Lemvig, kommunen, lokalsamfundet og det lokale erhvervsliv arbejder engageret for at støtte de ramte medarbejdere, og varslingspuljen forventes at kunne bidrage med økonomisk hjælp i situationen.

For yderligere oplysninger kan man kontakte Gunnar Lisby Kjær, formand for Social-, Sundheds- og Beskæftigelsesudvalget, på telefon +45 40 19 95 29.

https://lemvig.dk/nyheder/2026/okt/fremskudt-beskaeftigelsesindsats-paa-fmc-roenland

Kilde: Lemvig Kommune
Denne artikel er udarbejdet af 3. part. Indholdet er hverken sponsoreret eller betalt. De holdninger, der måtte fremgå, repræsenterer ikke redaktionen.
Mest læste artikler